Danes je 15. dec 2017 16:01

Stran 1 od 2 [ 15 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Re: Na večno temo umetna /naravna prehrana
UNREAD_POSTObjavljeno: 11. okt 2017 11:31 
Administratorji strani
Uporabniški avatar

Moringa! Čudežno živilo...
https://www.nutrisslim.com/bio-moringa- ... __store=si

UNREAD_POSTObjavljeno: 10. jun 2012 23:52 

Mi jih tudi mamo doma, smo jih glih letos nasadili. Jaz sem bil pa ves pameten, češ, kaj nam rabijo te kvazi nove jagode, ki pozdravijo vse ala himalajska sol.
Odločil sem se naredit nekakšen seznam vseh možnih živih bitij ali delov le-teh, ki so primerne za ribjo prehrano. Če jih je mogoče gojit, bodo označeni z G. V seznamu ne bo hrane za mladice (zelena voda, kotačniki, parameciji, navpliji artemij), četudi je to primerna hrana za nekatere nanoribice. Bi bilo fajn, če bi se za vsko gojeno vrsto napisal osnovni protokol gojenja.

SLADKOVODNI NEVRETENČARJI:
- mikročrvi G
-korenčica (polžejede ribe) G
-tubifeksi gojeni G
- bleščavi črvi G
-samooki G
-vodne bolhe (Daphnia, Moina) G
-postranice (Gammarus, Hyella azteca) G
-neocaridina heteropoda G
-komarjeve ličinke G
-ličinke trzač
-ličinke košeninarjev (?)Bojan?
-ličinke koretr

KOPENSKI NEVRETENČARJI
-enhitreji G
-kompostni črvi G
-deževniki G
-mokarji G
-ščetinorepke G
-" travniški plankton"

SLANOVODNI NEVRETENČARJI
-mizidni rakci G?
-artemija G

ZELENJAVA
-korenček
-bučke
-glavata solata
-blitva
-paprika

SADJE
- banana
-papaja
-mango
-jabolko
-goji jagode

Dobrodošli k dopolnitvi seznama

Odsoten
 Profil Pošlji zasebno sporočilo  

UNREAD_POSTObjavljeno: 08. jun 2012 14:50 

Kraj: Otočec
K bi jim vsaj :)

http://www.gojijagode.com/
Evo link, da mal pogledaš. Jaz sem letos posadil že 2 grmička. Upam, da hitro zraste in rodi, da probamo domače.

UNREAD_POSTObjavljeno: 08. jun 2012 14:36 
Administratorji strani
Uporabniški avatar

plecotit je napisal/-a:
Zakon! Kje se jih pa lah nabavi?

Acai sem kupil v trgovini ORCA (Cruelty Free izdelki) v Komenskega ulici, imajo jo tudi druge take trgovine, predvsem z vegansko ali bio prehrano, tega je čuda danes.

UNREAD_POSTObjavljeno: 08. jun 2012 13:52 

Zakon! Kje se jih pa lah nabavi?

Odsoten

UNREAD_POSTObjavljeno: 08. jun 2012 10:04 
Administratorji strani
Uporabniški avatar

samo je napisal/-a:
... dodal bom poleg tega še goji jagode.

Uf, kaj so pa goji jagode? Komaj sledim, toliko je novosti zadnje čase...

Bo pa potem tvojim ribam po moje "kar prišlo" od vseh teh dobrot :lol:

UNREAD_POSTObjavljeno: 08. jun 2012 09:36 

Točno to imam tudi jaz v planu za naslednjo kilo recipeja, dodal bom poleg tega še goji jagode.

Naslov prispevka: Naravno bogastvo amazonskega deževnega gozda
UNREAD_POSTObjavljeno: 08. jun 2012 08:58 
Administratorji strani
Uporabniški avatar

Jaz sem za svoj domači recept z agarjem nabavil 2 pomembni novosti (ki sta postali dostopni tudi pri nas):

Naravno bogastvo amazonskega deževnega gozda

1) acai v prahu (ekološki) - iz plodov južnoameriške palme Euterpe oleracea Mar, ki jo uvrščamo v družino palmovk (Arecaceae). Uspeva v močvirskem pragozdu - plodovi so naravna hrana diskusov in mnogih naših akvarijskih rib v naravnem okolju.

2) camu camu v prahu (ekološki): prah iz plodov rastline Myrciaria dubia iz družine mirtovk, Myrtaceae. To je majhno, grmovnato drevo, ki raste ob rekah Amazonije, predvsem v Peruju in Braziliji. Plodovi so naravna hrana diskusov in mnogih naših akvarijskih rib!

>1) Palma Euterpe oleracea Mar je najbolj razširjena na področju Amazonke v Braziliji. Palma ima tanko deblo, ki zraste 15-30m visoko. V krošnji so 1,5 cm veliki plodovi, ki so okrogli ali ovalni in se združujejo v grozde. Na vsaki palmi zrastejo trije do štirje grozdi, težki od tri do šest kilogramov. Nezreli plodovi so zelene, zreli pa temno vijolične, skoraj črne barve, medtem ko je meso sadeža temno vijolično. 80 % ploda predstavlja seme in le 20 % "meso", ki ga uporabljajo v farmacevtske oziroma medicinske namene. Acai je na voljo v obliki soka, zamrznjenega mesa ploda, posušen ( kot prašek) in liofiliziran (prašek) v tabletah in kapsulah.
Slika
V Braziliji, kjer Acai palme najbolje uspevajo, velja ta rastlina za najpomembnejšo rastlinsko vrsto – po nekaterih podatkih kar 42% prehrane (gledano po masi hrane) tamkajšnjih prebivalcev predstavljajo acai jagode, ki so bogate s kalijem, bakrom, magnezijem, vitamini B-skupine, vitamini C, A, D in E, vlakninami, omega 3 maščobnimi kislinami, fitosteroli, zdravimi nenasičenimi maščobami,... Idealna vsebnost ogljikovih hidratov nam dovaja čisto obliko energije, medtem ko vlaknine skrbijo za njeno počasno sproščanje in izboljšujejo prebavo.
Zgodovina uporabe acai sega že dolgo nazaj in je zelo zanimiva. Čisto na začetku njene uporabe so starodavna amazonska plemena acai jagodičevje uporabljala za kuho, predvsem različnih omak. Poleg okusa so se Brazilci že v dalnji preteklosti zavedali zdravilne moči te črne jagode in jo začeli uporabljati tudi v medicini kot antiseptik, ki je pogosto uporabljen za hitrejše celjenje ran.

>2) : V perujskem amazonskem deževnem gozdu raste grmičevje, ki ko po petih letih dozori, obrodi sadež imenovan Camu Camu. To rdečkasto-vijolično sadje je podobno brusnici, ni večje od češnje in ima kiselkast okus. Ta živahno zeleno-rdeča jagoda že tisočletja uporablja v prehrani in medicini. Camu Camu v prahu je bogat z antioksidanti, aminokislinami, fitokemikalijami, vitamini in minerali, kar naredi to zanimivo jagodo odlično hrano za izboljšanje imunskega sistema. Vsebnost C-vitamina je odvisna od letine (12 %-14 %). Je najbogatejši ali drugi najbogatejši vir vitamina C na planetu (več kot pomaranča in ostali agrumi).
Slika
Camu Camu vsebuje poleg teh zdravilnih snovi tudi aminokisline, bioflavonoide in minerale, kot so kalcij, železo in fosfor, ter tiamin, riboflavin, provitamin A, vitamin B-3 in druge vitamine. Za natančnejšo analizo učinkov sadeža so potrebne nadaljnje študije, vendar že sedaj vemo, da ima Camu Camu aminokislino serin, ki je nujno potrebna za razvoj duševnega ter živčnega sistema. Amazonski zeliščarji so medicinske učinke tega sadeža poveličevali že od nekdaj. S Camu Camujem so blažili prehlade, herpes in druge viruse, čistili jetra, povečevali vitalnost in celo povečevali število belih krvnih celic.

UNREAD_POSTObjavljeno: 06. jun 2012 10:13 

Bom kar napisal kaj jaz uporabljam od žive ali doma pridelane, se bo mogoče še kdo drug opogumil.

Živa, surova hrana:
Enhitreji - diskusi, uaru fernandezyepezi, manacapuru red shoulder, corydoras sterbai
Kalifornijci (kompostni črvi) - diskusi, uaru fernandezyepezi, manacapuru red shoulder
Vodne bolhe - diskusi, uaru fernandezyepezi, manacapuru red shoulder
Jajčeca mravelj - diskusi, uaru fernandezyepezi, manacapuru red shoulder
Vinske mušice (če jih dobim) - vsi razen somiči
Solate (mehka, steklenka, blitva...skoraj vse razen radiča) - uaru fernandezyepezi
Jedilne bučke (poparjena ali zmrznjena) - uaru fernandezyepezi, jedo tudi večina vrst ''plecotov'' in kozice
Korenček - uaru fernandezyepezi
Kitajsko zelje - uaru fernandezyepezi
Banana (zelo zrela) - diskusi, uaru fernandezyepezi

Recipe za diskuse vsebuje:
losos, tuna, polenovka, škampi, blitva, korenček, alfa alfa kalčki, peteršilj, zelena, rukula, šparglji, brokoli, korenček, česen, paprika, banana, avokado, papaja, spirulina, chlorella ..., razmerje je cca 50%-50% mesni-zelenjavno sadni del.

UNREAD_POSTObjavljeno: 31. maj 2012 11:57 

Počasi se kar lepo vračamo v čase za kakih 30 let nazaj. Tako kot takrat, se bo treba znajti po domače kar se hrane tiče, razlika je edino, da je takrat ni bilo toliko za dobit, industrijske mislim. Bo treba spet stikati po živi hrani, ali jo naredit doma. Jaz sem zadnjič celo popoldne pobiral črve na kompostu, enhitreje gojim že leta, bolhe sem malo opustil. Pa bo spet treba. Tudi svoj recipe čedalje več uporabljam in izpopolnjujem, notri samo prva klasa hrane, domače pridelana zelenjava....itd. Nikoli še nisem na vrtu uporabil umetnega gnojila ali škropiva, mogoče malo manj zraste, je pa tisto ''tapravo''. In se pozna tudi pri ribah, je res veliko več dela, samo se splača.
Glih včeraj sem vrgel stran skoraj 1kg zmrznjene artemije. Nekaj ni pasalo ribam, ne vem kaj, ampak tapocen in brez etikete zmrznjene hrane ne kupim nikoli več.
Veliko lahko sami naredimo, najdemo, vzgojimo. Popoldne grem na vrt in natrgam velik šop solate ali narežem bučke, malo operem pod vodo in vržem uarujem...veselica, za nobenimi briketi tako ne planejo.
Po moje imamo ogromno možnosti si sami pomagat okoli hrane. Dobro bi bilo tudi, da se napiše kakšno hrano kdo uporablja poleg umetne itd. ...se bo našlo veliko opcij, nove ideje.

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
 Stran 1 od 2 [ 15 prispevkov ]  Pojdi na stran 1, 2  Naslednja

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

Lahko pišete prispevke v temi
Lahko odgovarjate na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Lahko dodate priponke prispevkom

Išči za:
Pojdi na: