Danes je 16. dec 2017 18:39

Stran 1 od 1 [ 3 prispevkov ] 
Avtor Sporočilo
 Naslov prispevka: Re: HraNA DISKUSOV
UNREAD_POSTObjavljeno: 11. jun 2017 10:37 
Administratorji strani
Uporabniški avatar

Betrachtungen zu Fütterung und Haltungstemperatur von Symphysodon

Bernd Kaufmann discusfiche Rinderherz - Fischfutter?

http://www.aquamax.de/index.php/rinderh ... utter.html

Naslov prispevka: Re: HraNA DISKUSOV
UNREAD_POSTObjavljeno: 31. mar 2017 15:27 
Administratorji strani
Uporabniški avatar

► Vredno branja: Hrana za diskuse✓
Ključne besede: Dennerle firma, intervju, Bernhard Ehme, Yann Hoiret, Pediococcus acidilactici, Calanus, Moringa...

Včeraj sem v FB skupini Discus Club Slovenia objavil povezavo na izjemno aktualen in koristen članek o hrani za diskuse, ki jo proizvaja nemška firma DENNERLE in velja med poznavalci za trenutno najboljšo umetno hrano za diskuse na svetu. To je Diskus Soft.
Na moje prijetno presenečenje se je takoj odzval avtor intervjuja, svetovno znani francoski diskusar Yann Hoiret , ki bo imel o tej hrani tudi čez nekaj dni predavanje na srečanju / seminarju diskusarjev iz celega sveta v Parizu (bom dal povezavo spodaj). Če prevedem (na hitro s pomočjo strička Googla) je gospod Yann Hoiret povedal takole:
Citiram:
Ta hrana ima števlne prednosti in ugodnosti za diskuse... jaz nimam dovolj prostora tukaj za vse podrobnosti... V pariški razstavi bom v pogovoru predstavil glede tega več koristi te hrane- Ampak, da povzamemo, to prinese uravnoteženo rast, manj onesnaževanja, močnejše ribe, naravne barve, lepši videz, brez obarvanja vode.... popolnoma nova hrana s tako veliko naravnih sestavin ... Večkratno delovanje za izboljšanje imunskega sistema: beta-glukan, prebiotiki in probiotiki ... itd ..."

(V originalu: "Yann Hoiret Severals... i have no enough place here to developp it... During Paris show i will present several benefits during a talk i will do about it. But to summarize, i will say this bring to balanced growth, less pollution, stronger fish, natural look color, no water coloration.... totally new with so much natural ingredients... Tripe action to boost the immun system: Beta glucans, prebiotics and probiotics... etc."
Dennerle hrane nimajo škodljive ribje moke in vsebujejo številne snovi, ki jih druge hrane nimajo dovolj, denimo če omenim samo razne vrste omega 3 kislin, ki so kot sedaj vemo za ribe bistvena prehranska sestavina, do sedaj presenetljivo spregledana. Kot sem sam opazil na svojih ribah in kot poročajo tudi drugi gojitelji diskusov pri nas in v svetu, je ta hrana dejansko več kot odlična in jo dejansko priporočam. :toja
> Paris-Grigny Discus Show 2017

P.s. moram potarnati (ne morem iz kože): pred več kot 20 leti sem sam delal hrano za diskuse DISKUMIN, ki je pa ena naša firrma z liofilizatorjem ni hotela odkupiti od mene (recepture), a po vsebini je bila še boljša po moje od tele nemške hrane - a kaj hočemo, raje so šli delat hrano za diskuse z govejim srcem in mlekom v prahu, kot pa da bi delali za diskuse ustrezno hrano. Sicer je res, da si danes vsak resen gojitelj sam dela hrano, da ve, kaj je notri - in tu so še področja, ki vemo o njih še vedno premalo, se pa učimo in znanost ribje nutricionistike gre sicer počasi a vendarle naprej.

Naslov prispevka: HraNA DISKUSOV
UNREAD_POSTObjavljeno: 31. mar 2017 15:10 
Administratorji strani
Uporabniški avatar

Re: Hrana za diskuse

Prijavi ta prispevek
Citiram

OdgovorNapisal/-a BojanD » To Maj 06, 2014 8:43 pm

LThor napisal/-a:
Malce sem zmeden okrog uporabe govejega srca v prehrani diskusov. V zadnjem času sem zasledil ponudbo granulirane hrane na osnovi govejega srca in to z ''žegnom'' priznanega rejca. Sedaj pa sem nekako v dilemi - na nekaterih forumih je stvar OK, na drugih so tolmačenja povsem nasprotna, tako, da recimo kot začetnik nebi vedel kje se me glava drži in kaj je res in kaj ne okrog tega.
....

Še vedno goveje srce na tapeti. :? Glede na to, koliko smo o tem že pred leti debatirali na akvazinu in koliko hude krvi, zamer in sprenevedanja je to povzročilo v slovenski akvaristiki, me tole stanje dejansko šokira. Tragično. Razumem sicer, da takrat še nisi gojil diskusov in tega ne veš. Žal je vse o tem iz akvazina trenutno nedostopno (še en konstruktiven prispevek k zdravemu razvoju akvaristike). Med drugim je bil gor celo preveden članek (prevedel ga je Plecocichlo) od priznanega nemškega gojitelja diskusov, kjer je lepo razloženo, zakaj je hraniti diskuse z govejo maščobo dobesedno smrt za te ribe in zakaj vseeno to delajo (hitra = prehitra rast diskusov, kar pelje v značilna kronična obolenja teh rib). Doping! Ena največjih zablod hobija, KVARISTIKA.
Dodajam en stavek o tem iz mojega članka na mojem forumu: "Hrana: v času nizke vode vsebuje njihova prehrana 39% detrita, 25% alg, 22% vodnih nevretenčarjev (ličinke enodnevnic Campsurus sp., rakci), 9% semen in rastlin, 5% kopnih členonožcev. V času visoke vode pa 44% semen in rastlin, 22% kopnih členonožcev, 16% vodnih neveretenčarjev, 12% alg in samo 6% detrita (Bleher, 2006)." Bleher ima v svoji knjigi 1 epohalno poglavje o prehrani diskusov; z ogorčenjem spremljam zadnja leta debate o tem na svetovnem spletu in ugotavljam, da tega poglavja skoraj nihče ne upošteva (vsa čast izjemam), še sam avtor včasih deluje, kot da je pozabil nanj.
Bi dodal pa tole, ker sem sam postal vegi nizkomaščobni presnojedec in imam izkušnje: problematika zdrave prehrane in kronične "civilizacijske" bolezni so neverjetno podobne pri človeku kot pri diskusih - osnove so iste! Proč z nasičenimi živalskimi maščobami in živalskimi vretenčarskimi beljakovinami, to povzroča bolezni...

Uporabniški avatar
BojanD
Kontakt: Kontaktiraj BojanD

Re: Hrana za diskuse

Prijavi ta prispevek
Citiram

OdgovorNapisal/-a BojanD » To Maj 06, 2014 10:12 pm
Še nekaj iz enega drugega mojega članka o tem:
"Kot zanimivost povejmo, da se za pripavo take hranilne mešanice za diskuse ne uporablja več naribanega govejega ali puranjega mesa, ker se je izkazalo, da je to za diskuse nezdravo in povzroča kronične infekcije prebavil z bičkarji. Mesa vretenčarjev ali celo sesalcev nikdar ne uporabljamo za prehrano rib! Največji problem s hrano vretenčarskega izvora je, da vsebuje poleg beljakovin veliko nasičenih maščobnih kislin; v rastlinah pa prevladujejo nasprotno bolj zdrave nenasičene ali polinenasičene maščobne kisline, ki so odločilenga pomena za zdravje rib in drugih živali, vključno s človekom. Največ nasičenih maščobnih kislin vsebuje meso sesalcev in drugih vretenčarjev, praktično nič meso nevretenčarjev. Goveje srce v povprečju vsebuje kar 20% nasičenih maščob in skoraj nič nenasičenih. Malo manj jih vsebuje puranje srce ali srce drugih vrst ptičev, vendar še vedno preveč. Danes je splošno znano, da ribe dobijo koristne nenasičene maščobne kisline (Omega 3 in 6) in esencialne polinenasičene, kot je eikosapentanojska kislina (=EPA) preko fitoplanktona, ki ga v prehranjevalni verigi konzumira zooplankton in razni vodni nevretenčarji (predvsem rakci) in ličinke žuželk. Drugi hud problem je kolagen, ki ga vsebuje goveje srce in druga tkiva vretenčarskega izvora. Kolagena diskusi ne morejo prebaviti in še posebej pri mladicah diskusov povzroča veliko smrtnost in huda kronična obolenja prebavnega trakta. Tipičen simptom (žal poznan večini gojiteljev) je sivo-bel sluzast izloček, ki se vleče za analno odrtino, stanje je tudi povezano z oportunističnimi infekcijami z bakterijami in črevesnimi bičkarji in glistami. Posebej za diskuse smo v zadnjem času spoznali, kako malo vemo o prehrani teh rib v naravi in kako pomembno področje je to. Trenutno si mnogi akvaristi pomagajo še s sledečim sadjem in zelenjavo, ki vsaj približno posnema naravno hrano teh in mnogih drugih »amazonski rib«, ki vsebuje določene rastlinske encime: asparagusom, kajensko papriko, brokolijem, cvetačo, bučkami, kumarami, snežnim grahom, rdečo peso, zeleno, kitajskim zeljem, grahom, solato endivijo, ovsenimi kosmiči, mangom, papajo, marakujo, avokadom, gvajavo, čaramo, tumbom, ananasom, bananami, pomarančami, listi bromelij, kivijem, morskimi algami ipd.. Prav tako ne uporabljamo cenene želatine ( jo pridobivajo s kuhanjem kolagena), ampak agar-agar; ta je kompleksna mešanica polisaharidov (polimer agaroze, agaropektina), ekstrahiranih iz morskih alg (rod rdečih alg). Je koristen kot vezivo in za prebavo diskusov, deluje kot balastna snov. Glede naravnega hranjenja vrst diskusov (rod Symphysodon) je problematično to, da je v času deževne dobe praktično skoraj nemogoče preučevati te ribe, saj je preveč vode v potopljenem pragozdu (igapó), tako da o prehrani mladičev v naravi še vedno ne vemo skoraj nič. Toda sedaj vendarle vemo že kar nekaj o njihovi prehrani. V akvariju še posebej za umetne - vzgojene diskuse velja, da ni vse dobro za njih, kar sicer "radi" jedo, saj so prehrambeni oportunisti in moramo mi namesto njih misliti in poskrbeti za zdravo prehrano . V naravi jedo pretežno detrit, sadeže, cvetove, liste nadvodnih grmov, dreves oz. palm, ki so bogati na vitaminih in ogljikovih hidratih in revni na maščobah in beljakovinah. Najnovejša spoznanja o tem področju s senzacionalnimi podatki v novi Bleherjevi monografiji "Bleher`s Discus - Volume 1" so odkrila, da imajo sadeži, plodovi, cvetovi, semena in listi rastlin in alge ter detrit in nekaj nevretenčarjev, s katerimi se diskusi hranijo v naravi izjemno bogat % beljakovin, encimov, vitaminov, polinenasičenih maščobnih kislin in drugih pomembnih bioelementov, ki so bistveni za zdravje diskusov in številnih drugih rib iz pragozdnega raja. Skrajni čas je, da se odstrani iz prehrane diskusov in drugih rib nezdravo ribjo, kostno moko in goveje srce in želatino in se začne hraniti te plemenite in edinstvene ostrižnike z ustrezno zelenjavo in sadjem , raznimi algami in ustrezno bio-zelenjavo, ki vsebuje tudi ustrezne vlaknine (pektini, hemiceluloza), ki so bistvene za normalno prebavo diskusov in številnih drugih rib, ki se hranijo v naravi pretežno vegetarijansko.

...................................................................................................................................................... Copyright © Bojan Dolenc

Prikaži prispevke prejšnjih:  Razvrsti po  
 Stran 1 od 1 [ 3 prispevkov ] 

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 1 gost

Lahko pišete prispevke v temi
Lahko odgovarjate na teme v forumu
Ne morete urejati prispevkov v temi
Ne morete brisati vaših prispevkov forumu
Lahko dodate priponke prispevkom

Išči za:
Pojdi na: